Logo ZŠ Josefa Ressla

Vaříme „Letem světem“

„Letem světem“

 V tomto školním roce jsme pro vás připravili malý průřez kuchyňskými specialitami našich evropských i zámořských sousedů “Letem světem”. Vždy jedenkrát až dvakrát v měsíci se můžete těšit na menu, které je typické pro danou zemi. Můžete se prostřednictvím webu, nástěnky v jídelně nebo receptu seznámit s připravovanými specialitami.

 Už se těšíme na další speciality mezinárodní kuchyně a doufáme, že si všichni pochutnáme!

Kuchařka

FISH AND CHIPS  aneb filé v pivním těstíčku

4 porce:

 • 500 g filetu z bělomasé ryby
 • 50 g kukuřičné mouky
 • 150 g hladké mouky
 • 1 lžička hladké mouky
 • 1 lžička jedlé sody
 • ½ lžičky soli
 • 225 ml světlého piva
 • 1 citron
 • Maso naložíme a poté obalíme v hladké mouce a smažíme.

Příloha: hranolky

Tatarská omáčka: 

 • 4 lžíce majonézy
 • 1 lžíce dijonské hořčice
 • 1 lžíce worcestrové omáčky
 • ½ lžíce chilli omáčky
 • 2 kyselé okurky
 • mletý pepř

MUFFINY

rozpis na 12 kusů:

 • 125 g másla                                                                                    
 • 250 g hladké mouky
 • 2 vejce
 • 5 lžic mléka
 • 1 lžíce prášku do pečiva
 • 1 kus nasekané čokolády
 • 100 g cukru krupice
 • Vyhřátá trouba na 180° C

Co víme o ITÁLII

Itálie, plným názvem Italská republika, je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.

Hlavní město: Řím.

Počet obyvatel: 59,4 mil 

Rozloha: 301 338 km² (69. největší země světa) 

Úřední jazyk: Italština

Měna: Euro

Sousední státy: Francie, Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko

Čím je známá?

 Domovem řady geniálních skladatelů, jako byl Antonio Vivaldi, Giuseppe Verdi nebo Claudio Monteverdi. Zároveň ale z Itálie pochází i spousta hudebních nástrojů včetně piana, houslí, violoncella, kytary a mandolíny. Z Itálie pochází také první opery, orchestry a symfonie.

Co ji proslavilo?

Pyšní se nesčetným množstvím kulturních památek, které každoročně lákají miliony turistů. Když se řekne Itálie, každý z nás si jistě představí pizzu, špagety a dobré víno a samozřejmě temperamentnost a srdečnost místních obyvatel, které si každý zamiluje, stejně, jako celou Itálii.                   

SOUTĚŽ

Pro žáky 1.stupně

Poznáte, o kterou pohádkovou bytost se jedná? 

 • je známá po celém světě
 • autorem knížky je spisovatel Carlo Collodi
 • byla vyrobena ze dřeva
 •  už víš, o kterou postavu se jedná?

Úkol

 Nakresli danou postavu a  nejpozději do úterý 19.4. 2022 výkres odevzdej v kanceláři zřš. 

Pro žáky 2.stupně

Určitě znáte italské památky.

Úkol

Vyber si jednu z nich,  nakresli nebo jinak umělecky zpracuj  a nejpozději do úterý 19. 4. 2022 své dílo odevzdej v kanceláři zřš.

 

Nejlepší výtvory budou oceněny hodnotnými cenami!!!

Boloňské špagety

Jako první jsme vzdali poctu olympijské vítězce Ester Ledecké a dali jsme si jídlo typické pro čínskou kuchyni tzv. “olympijskou čínu”.  Děti si z jídelny odnášely recept, který mohou zkusit uvařit. Dostaly i symbolickou zlatou medaili a aspoň takto nakoukly do tajů čínské kuchyně.

Potřebuješ

 • 500 g kuřecí nebo krůtí prsa
 • 1 ks pórku
 • 500 g asijská nebo čínská zelenina
 • sojová omáčka, worcestrová omáčka
 • koření na Čínu
 • 100 g solamylu
 • olej, sůl, možno přidat Jidášovo ucho

Postup

Maso nakrájíme na nudličky, vložíme do misky, přidáme  3 lžíce sojové, 3 worcestrové omáčky, koření na Čínu a vložíme do lednice minimálně na 4 hodiny. Na pánvi rozpálíme 2 lžíce oleje a přidáme a zprudka orestujeme maso, pak přidáme zeleninu, pórek a dle chuti okořeníme. Směs můžeme zahustit solamylem rozpuštěným ve studené vodě a krátce povaříme.

Přílohy

rýže, čínské nebo thajské nudle

Slovenská kuchyně je specifickým typem kuchyně středoevropské. Ovlivněna byla kuchyní maďarskou, rakouskou či německou. Používá především vepřové a hovězí maso, mouku, brambory, zelí a mléčné výrobky. Mezi nejznámější jídla patří bryndzové halušky, živáňská nebo sýry jako parenica, korbáčik, oštiepok nebo bryndza.

Zelňačka

Potřebuješ

 • 4 I vody nejlépe uzeného vývaru
 • 10 dkg slaniny
 • 2 cibule
 • 10 dkg hladké mouky
 • 2 čabajky kmín
 • sůl
 • 30 dkg brambor
 • smetana 33% nebo zakysaná smetana
 • 1,6 kg kysaného zelí
 • 2 lžíce mleté papriky

Postup

orestujeme cibuli, slaninu, nakrájené čabajky, na kostičky nakrájené brambory, okořeníme, a chvíli podusíme. Pak přidáme zelí a zalijeme vodou. Vaříme až změknou brambory, dle chuti můžeme okořenit a na závěr přidáme smetanu nebo zakysku.

Halušky z brynzou

Sušenou směs na halušky 460 g připravíme dle návodu na obale 200 g drobné slaniny 25 g brynzy 100 g zakysané smetany