Spolupráce rodiny a školy

V dnešní době snad už nepochybujeme o tom, že škola obecně není jen vzdělávací institucí. Je místem, kde naše dítě stráví podstatnou část svého dětství a dospívání, kde potkává nové kamarády, se kterými si tvoří vztahy, učí se spolupracovat, komunikovat, řešit problémy, nést důsledky za své jednání apod. To vše má vliv na rozvoj jeho osobnosti. Škola se tedy stává vedle rodiče dalším výchovným činitelem, nicméně je potřeba si uvědomit, že rodiče a rodina jako celek dál zůstává tím nejdůležitějším vychovatelem a průvodcem v životě dítěte. Ta by měla představovat stabilitu, zázemí, jistotu.
Z pohledu školní psycholožky považuji za velmi důležité zájem rodičů o dítě a o školu jako takovou. Rodiče (nebo jiný vychovatel dítěte) by se neměl zajímat jen školní prospěch, tedy jestli nosí naše dítko jedničky nebo dvojky. Ale staráme se i o to, jestli je naše ratolest na škole spokojena, zda ji náhodou něco netrápí, jaké má ve škole kamarády a co spolu podnikají o hodině volna, jak vychází se svými učiteli, a v neposlední řadě jaké akce pro žáky a rodiče škola v průběhu školního roku pořádá. Informovanost rodičovské veřejnosti o péči školního psychologa, ale i výchovného poradce a metodika prevence jako uceleného poradenského systému školy, je důležitá a prospěšná pro obě strany (rodiče a školu).
Mgr. Kateřina Ficková

Třídní schůzka - 1.r.